Relaterade länkar
Optimal skidort för nybörjare
Skidorten är inte känd för att besökas av många professionella skididrottare med det finns mycket att utforska för dig som söker lite mindre avancerade pister och banor. Många som reser hit på skidresa är ofta nybörjare och det är en väldigt bra början att starta sina äventyr här. Ska du på din absolut första skidresa så är Le Grand Bornand verkligen ett bra alternativ. Men även om du har åkt innan är det mer än väl värt att fortsätta att åka på skidsemester hit. Områden lämpar sig perfekt för unga sällskap som vill ut och roa sig i backarna eller för familjer där alla är på olika svårighetsgrader. Totalt så bjuder skidorten på 19 liftar och 90 kilometer pist. Skidorten är också väldigt väl anpassad för de som vill testa på snowboards och bjuder på en stor terräng att öva sina färdigheter på. För att ta sig till Le Grand Bornand flyger du enklast till flygplatsen i Geneva eller tar tåget hela vägen till Annecy. Skidsäsongen börjar tidigt i december och slutar i slutet av april.Hyr skidutrustning i Le Grand Bornand
Via Skiset kan ni hyra online allt för backen, oavsett om ni planerar att åka skidor eller snowboard. Dessutom kan det bli ni upp till 50% billigare jämfört med ordinarie pris.
Skidskola i Le Grand Bornand
Om ni är ute efter att boka skidskola i Le Grand Bornand kan vi genom CheckYeti erbjuda 6 olika typer av lektioner för både skidåkning och snowboard för alla åldrar och nivåer. Många av lektionerna kan avbokas gratis och ni kan få ända upp till 15% rabatt jämfört med att boka på plats.
Hotell & boende i Le Grand Bornand
Hos oss hittar ni totalt 436 hotell, lägenheter och stugor/hus i Le Grand Bornand.196 boendealternativ
Pris/natt från:
658 kr
2 boendealternativ
Pris/natt från:
3705 kr
95 boendealternativ
Pris/natt från:
683 kr
102 boendealternativ
Pris/natt från:
899 kr
29 boendealternativ
Pris/natt från:
1282 kr
12 boendealternativ
Pris/natt från:
3137 kr