Vilket sökalternativ passar mig?

Skidresor
Skidresa är det som gäller och ni vet ungefär var och när ni vill åka. Bland våra skidresor kan ni filtrera och välja resor från alla Sveriges största skidresearrangörer.
Lågpriskalendern
Skidresa ska det vara, datum och skidort är flexibelt, ni vill bara hitta en så bra deal som möjligt. Använd vår lågpriskalender för skidresor för en snabb överblick när de billigaste skidresorna finns tillgängliga.
Sök flyg
Sök flyg till flygplatser som är närmast och bäst för respektive skidort. Välj bara vilken skidort ni vill åka till så föreslår vi flygplatserna till er.
Skiduthyrning
Spara pengar och tid genom att hyra er skidutrustning innan ni åker. Ni kan spara upp till 50% genom att boka online via oss.
Fler alternativ
Har ni bokat er skidresa? Då bör ni även fundera om ni behöver något av detta:Ni kan även se alla våra bokningsalternativ här.

Sommarskidåkning i Europa

Våren är snart här och nu är mina skidveckor för i år tyvärr förbi. Jag har börjat kika lite på sommarskidåkning i Europa och funderar på vilka ställen som är värt att prova på.
Jag har varit i Tignes ett par gånger samt Verbier, men har börjat fundera på om det finns ställen som är lite mer annorlunda, åtminstone inom mitt kompisgäng, och började spana lite på Österrike.
Jag hittade följande ställen som absolut verkar vara värda ett besök:
Kaprun
Kaprun ligger i Österrike nära Zell am See. Glaciären ligger på lite över 3 000 meter och snö finns året om.
Läs mer om Kaprun
Kaunertal
I Tyrolen i Österrike ligger Kaunertal. Stort glaciärområde på ca 3 200 meters höjd. Här finns till och med en halfpipe!
Läs mer om Kaunertal
Återkommer med fullständig rapport!