Slopetrotter
Lion Alpin

Resa till Thyon les Collons?

Paketresor/researrangörer

Nyhetsbrev
Anmäl er till vårt nyhetsbrev och få tips, nyheter och erbjudanden om skidresor och annat skidrelaterat.

Thyon les Collons, Schweiz

Om Thyon les Collons
Fakta/pistfakta
Skidorter nära
Köranvisningar
Hotell & boende
Flyg/flygplatser
Skidresearrangörer
Foton
Är ni intresserade av att åka på en skidresa till Thyon les Collons? På denna sida finns väsentlig information för er skidsemester om backarna, väderprognos, vägbeskrivningar om ni planerar att bila till Thyon les Collons och andra skidorter inom nära räckhåll.

I Thyon les Collons finns totalt 40 liftar med tillgång till 50 pister. Högsta pisten finns på 3330 meters höjd och den högsta fallhöjden är på 1800 meter. Längsta pisten i Thyon les Collons är 4 kilometer. Skidsäsongen i Thyon les Collons sträcker sig i regel från december till april.

Närmaste flygplats är Belp som ligger 51 kilometer från Thyon les Collons. Några välriktade stenkast från Thyon les Collons ligger Veysonnaz, avståndet är endast 2 kilometer.

Skidområden Thyon les Collons är del av

Thyon les Collons ingår i skidområdet 4 Vallees tillsammans med 3 andra skidorter.
Stäng