Planerar ni för en skidsemester i Obereggen/Val di Fiemme? Här hittar ni information för er skidresa som pistfakta, väderprognoser och information om närliggande skidorter.
Här finns det 38 backar och antalet liftar är 18. Fallhöjden är som mest på 1500 meter och det högsta punkten man kan komma med liften ligger på 2489 meter. Bästa tiden för att åka skidor i Obereggen/Val di Fiemme är december till april.
Är det personer i ressällskapet som hellre ägnar sig åt längdskidåkning finns det i Obereggen/Val di Fiemme 150 kilometer preparerade spår.
Närmaste flygplats är Kranebitten som ligger 61 kilometer från Obereggen/Val di Fiemme. Några välriktade stenkast från Obereggen/Val di Fiemme ligger Val di Fassa, avståndet är endast 6 kilometer.
Liftarna i Obereggen/Val di Fiemme är öppna just nu och snödjupet i backarna ligger på 71 centimeter.
Foton från Obereggen/Val di Fiemme
Nedan finner ni foton från Obereggen/Val di Fiemme och omgivningarna omkring Obereggen/Val di Fiemme. För musen över de små bilderna för att se bilden i sin helhet nedanför.
Vänligen vänta medan vi laddar foton, detta kan ta några sekunder...
Bilder från
Photos provided by Panoramio are under the copyright of their owners