101
restresor till Alperna, fjällen och USA, priser från
1995:-

Resa till Mzaar (Faraya)?

Paketresor/researrangörer

Nyhetsbrev
Anmäl er till vårt nyhetesbrev och få tips, nyheter och erbjudanden om skidresor och annat skidrelaterat.

Mzaar (Faraya), Libanon

Om Mzaar (Faraya)
Fakta/pistfakta
Skidorter nära
Köranvisningar
Hotell & boende
Flyg/flygplatser
Skidresearrangörer
Foton
Funderar ni på att testa skidåkningen i Mzaar (Faraya)? Även om resvägen till Mzaar (Faraya) är lång kan resan mycket väl vara värd besväret. Här nedanför hittar ni användbar information för er resa, bland annat väderinformation, relevant pistfakta och vilka andra skidorter som ligger närmast Mzaar (Faraya).

I Mzaar (Faraya) finns totalt 18 liftar med tillgång till 42 pister. Högsta pisten finns på 2463 meters höjd och den högsta fallhöjden är på 733 meter. Längsta pisten i Mzaar (Faraya) är 2 kilometer. Skidsäsongen i Mzaar (Faraya) sträcker sig i regel från mitten av december till början av april.

Om man tröttnar på backarna i Mzaar (Faraya) eller vill variera sig med andra aktiviteter kan man alltid testa längdskidåkningen på de 20 kilometer preparerade spåren eller kanske testa någon av de 9 restaurangerna som finns att tillgå.

Några välriktade stenkast från Mzaar (Faraya) ligger Zaarour, avståndet är endast 1 kilometer.