Mount Etna Nicolosi, Italien
Här finns information som kan vara nyttig för er skidsemester om flygplatser i närheten av Mount Etna Nicolosi, vägbeskrivningar hit om om vill bila och dessutom väderprogneser, fakta om liftar och pister och mycket mera. Mount Etna Nicolosi ligger i Europa och är därmed tillängligt både med flyg och bil.
I Mount Etna Nicolosi finns totalt 3 liftar med tillgång till 2 pister. Skidsäsongen i Mount Etna Nicolosi sträcker sig i regel från december till mars.
Är det personer i ressällskapet som hellre ägnar sig åt längdskidåkning finns det i Mount Etna Nicolosi 10 kilometer preparerade spår.
Mount Etna Linguaglossa är närmaste skidort till Mount Etna Nicolosi med ett avstånd på 14 kilometer.
Fakta/pistfakta Mount Etna Nicolosi
Höjd över havet
1910 meter
Högsta nedfart
2650 meter
Längskidåkningsspår
10 km
Köranvisningar till Mount Etna Nicolosi
Här kan ni få hjälp med köranvisningar och vägbeskrivningar om ni vill bila från er hemstad till Mount Etna Nicolosi, välj bara stad nedanför och klicka på "Visa köranvisningar".
Hotell & boende i Mount Etna Nicolosi
Tyvärr har vi inga hotell , lägenheter och stugor/hus i Mount Etna Nicolosi just nu
2 skidorter närmast Mount Etna Nicolosi
Observera att alla avstånd är fågelvägen och det verkliga avståndet med bil kan vara betydligt längre
Skidresearrangörer med paketresor till Mount Etna Nicolosi
Det finns inga svenska skidresearrangörer med resor till Mount Etna Nicolosi
Foton från Mount Etna Nicolosi
Nedan finner ni foton från Mount Etna Nicolosi och omgivningarna omkring Mount Etna Nicolosi. För musen över de små bilderna för att se bilden i sin helhet nedanför.
Vänligen vänta medan vi laddar foton, detta kan ta några sekunder...
Bilder från
Photos provided by Panoramio are under the copyright of their owners